خطا
  • JFolder::create: نمی توان پوشه را ایجاد نمود Path: /www/htdocs/w00ffcb4/cache/template

سوره شعرا آیه 214 در ولایت امیرالمومنین ع

" وَ اَنذِر عَشیرَتَكَ الاَقرَبین وَ اخفِض جَناحَكَ لِمَنِ اتَّبَعَكَ منَ المُومِنین ...."سوره شعرا آیه 214

" بستگان نزدیك خود را از عذاب الهی بیم ده ، پر و بال پر مهر و مودت خود را بر سر افراد با ایمان پایین بیاور و اگر با تو مخالفت كردند بگو من از كارهای بد شما بیزارم "

پس از اعلام مقام نبوت و رسالت به پیامبر ، فرشته وحی وقت تبلیغ رسالت را برای مردم معین نكرد از این نظر پیامبر به مدت سه سال از دعوت عمومی خودداری نمود . پس از گذشت سه سال وحی رسید و به پیامبر فرمان داده شد كه دعوت همگانی خود را آغاز كن از طریق دعوت خویشاوندان و بستگان و آیه ذكر شده در بالا در همین رابطه است .

بنا بر این پیامبر به حضرت علی ( ع ) فرمودند كه چهل نفر از شخصیت های بزرگ بنی هاشم را برای نهار دعوت كند و غذایی از گوشت و همراه شیر آماده كند. پس از آمدن مهمانان و صرف غذا به دلیل سخنان سبك ابو لهب مجلس بدون نتیجه به پایان رسید و پیامبر تصمیم گرفتند فردا دوباره مهمانان را دعوت كنند البته به غیر از ابو لهب .

فردای آن روز پس از صرف غذا پیامبر ایستادند و سخنانی ایراد فرمودند :

"‌ به راستی هیچ گاه راهنمای مردم به آنان دروغ نمیگوید ، به خدایی كه جز او خدایی نیست من فرستاده به سوی شما و عموم جهانیان هستم. آگاه باشید همانگونه كه می خوابید می میرید و همچنان كه بیدار می شوید زنده خواهید شد . " سخنان ایشان ادامه یافت تا این جا كه فرمودند :

" هیچ كس از مردم برای كسان خود چیزی بهتر از آنچه من برای شما آورده ام نیاورده است . من خیر دنیا و آخرت را برای شما آورده ام خدایم به من فرمان داده كه شما را به توحید و یگانگی وی و رسالت خویش دعوت كنم . چه كسی از شما مرا در این را كمك میكند تا برادر و وصی و نماینده من در میان شما باشد "

ایشان پس ازایراد این سخنان اندكی مكث نمودند ، در این موقع علی (‌ع ) بلند شد و گفت ای پیامبر خدا من تو را در این راه یاری میدهم ، پیامبر به او دستور داد كه بنشیند و این كار را تا سه بار انجام داد پس از آن فرمودند :

" ای خویشاوندان و بستگان من بدانید كه علی برادر و وصی و جانشین من در میان شماست "  البته بنا به نقل سیره حلبی دو لفظ دیگر هم فرمودند " و وزیر و وارث من نیز می باشد. ".

Rate this item
(0 votes)