خطا
  • JFolder::create: نمی توان پوشه را ایجاد نمود Path: /www/htdocs/w00ffcb4/cache/template

سوره مائده آیه 55 در ولایت امیرالمومنین ع

از آیاتی كه به اتفاق اكثر مفسران و اهل حدیث در مورد امیرالمومنین نازل شده است آیه زیر می باشد :

« إِنَّمَا وَلِیُّكُمُ اللّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِینَ آمَنُوا الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلاَةَ وَیُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَهُمْ رَاكِعُونَ » (مائده 55)

« سرپرست و ولى شما، تنها خداست و پیامبر او و آنها كه ایمان آورده‏اند; همانها كه نماز را برپا مى‏دارند، و در حال ركوع، زكات مى‏دهند. »

به اتفاق شیعه وسنی این آیه در مورد امیر المومنین علی آمده است

ابوذر نقل می كند كه روزی با رسول خدا در مسجد نماز می خواندم كه گدایی وارد مسجد شد واز مردم تقاضای كمك كد ولی كسی چیزی به او نداد . گدا دست خودش را به آسمان برد و گفت خدایا تو شاهد باش كه من در مسجد رسول تو از مردم كمك خواستم اما كسی اهمیت نداد . در همین موقع امیر المومنین كه در ركوع بودند با انگشت كوچك دست راستشان اشاره كردند و گدا نزدیك شد و انگشتر را از دست حضرت بیرون آوردند .

بعد از این قضیه پیامبر سرشان را به آسمان بردند وگفتند خدایا برادرم موسی از تو تقاضا كرد كه روح او را وسیع كنی و كارها را برای او آسان كنی و گره از زبان او بگشایی تا مردم گفتارش را درك كنند وهارون راكه برادرش بود وزیر و یاورش قرار بدی . خداوندا من محمد پیامبر و برگزیده توام سینه من را گشاده كن و كارها را بر من آسان كن و از خاندانم علی را وزیر من قرار ده تا به وسیله او پشتم قوی و محكم شود . ابوذر می كند كه هنوز دعای پیامبر تمام نشده بود كه جبرئیل نازل شد و این آیه را نازل كرد .

در مورد این حدیث باز هم اشكالی كه گرفته شده است این است كه می گویند ولی به معنی محب و دوست هست . ما برای اثبات اینكه ولی در اینجا به معنی سرپرستی و ولایت هست برخی از قرائن را گواه می گیریم .

1. هرگاه مقصود از ولی غیر از ولایت و زعامت دینی و مقام سرپرستی باشد منحصر كردن مقام به سه نفر بی جهت و بی مورد خواهد بود . زیرا چنانكه گفته شد همه افراد با ایمان و محب و دوست و ناصر و یار یكدیگرند و اختصاص به این سه نفر ندارد .

2. هر گاه منظور دوستی و نصرت است در این صورت لازم بود كه به جمله والذین آمنوا اكتفا می كرد و هرگز نیاز نداشت كه موضوع نماز و زكات را بازگو كند زیرا جامعه با ایمان همه باهم دوست بوده و ناصر یكدیگرند .

3. در حقیقت مفاد آیه همان است كه پیامبر گرامی در یكی از سخنان خود درباره علی فرموده است :

« اِنَّ عَلیّاً علیه السلام مِنّی وَ أنَا مِنْهُ وَ هُوَ وَلیٌ كُلِّ مُوْمِنٍ بَعَدی» « همانا علی علیه السلام از من و من از او هستم، و او رهبر و امام تمام مؤمنان پس از من خواهد بود »  لفظ « بعدی » گواه بر این است كه مقصود از ولی همان مقام زعامت و حكومت و سرپرستی در امور دینی است واگر غیر از این بود اختصاص به زمان درگذشت پیامبر نداشت .

یك نكته : با اینكه در آیه از ولایت سه نفر سخن به میان آمده است و به حسب ظاهر باید بفرماید « انما اولیاوكم » اما با این حال لفظ مفرد به كار برده است . یكی از دلایل مفرد گویی در این آیه این است كه در اینجا ولایت واحدی وجود دارد كه خداوند آن را اصالتا و دیگران به طور كسبی و موهبتی دارا هستند و هرگز ولایتهایی در كار نیست و ولایت پیامبر یا امیرالمومنین غیر از ولایت خداوند نمی باشد .

Rate this item
(0 votes)