خطا
  • JFolder::create: نمی توان پوشه را ایجاد نمود Path: /www/htdocs/w00ffcb4/cache/template

روايات امير المؤمنين ع در مورد امام مهدی عج - قسمت اول

شيخ صدوق (ره) در كمال الدين بسند خود از عبد العظيم حسنى‏ از امام على النقى بنقل از پدران عاليقدرش از حضرت امير المؤمنين عليه السّلام روايت نموده كه فرمود:

قائم ما غيبتى طولانى خواهد داشت، شيعيان را چنان مى‏بينم كه براى پيدا كردن او دشت و دمن را زير پا گذارند و او را پيدا نكنند! بدانيد آنها كه در غيبت وى در دين خود ثابت بمانند و از طول مدت غيبتش منكرش نشوند، روز قيامت با من خواهند بود.

آنگاه فرمود: چون قائم ما ظهور كند بيعت هيچ كس در گردن وى نميباشد. از اين رو ولادتش پوشيده خواهد ماند و خودش از نظرها پنهان مى‏شود.

نيز در آن كتاب از حضرت امام رضا عليه السّلام روايت كرده كه امير المؤمنين بامام حسين عليهما السّلام فرمود: فرزند نهمى تو قيام بحق ميكند و دين را پايدار ميدارد و عدل را گسترش ميدهد. امام حسين عرضكرد: يا امير المؤمنين آنچه فرمودى تحقق خواهد يافت؟ فرمود: آرى بخداوندى كه محمد (ص) را به مقام پيغمبرى برانگيخت و او را بر همه مخلوقات برترى داد. ليكن پس از غيبتش وضعى پيش مى‏آيد كه جز دوستان مخلص ما و مؤمنين پاك سرشت كه نور ايمان و محبت ما در لوح دلشان نقش بسته، كسى در عقيده دينى خود ثابت نميماند! و هم در كمال الدين از عبد اللَّه ابى عفيف شاعر نقل كرده كه گفت: شنيدم امير المؤمنين عليه السّلام ميفرمود: چنان مى‏بينم كه شما شيعيان همه جا را در جستجوى مهدى زير پا گذاريد و او را نيابيد. در كتاب مزبور بطريق ديگر نيز اين روايت را نقل كرده است. در كتاب غيبت شيخ از عبايه اسدى روايت نموده كه گفت از آن حضرت شنيدم ميفرمود: چه حالى خواهيد داشت وقتى كه بى‏امام بمانيد و گروهى از شما از عقيده بعضى ديگر تبرى جويند؟!.

مهدى موعود ( ترجمه جلد 51 بحار الأنوار)، متن، ص: 333

Rate this item
(0 votes)